Portugal

Küsi pakkumist siit

Portugali reise korraldatakse Assooridele, Madeirale ja Portugali päikeserannikule Algarvesse.

Portugali võlud on eestlaste jaoks veel suhteliselt avastamata, seega on ees ootamas palju üllatavat: kuldsed rannad, viinamarjaväljad ja mäed, kaunid valged külad künkanõlvadel, romantilised sadamad, rikkalik ajaloopärand. Siia on oma jälje jätnud erinevad kultuurid roomlastest maurideni. Muidugi ei saa unustada omaaegse Portugali suurimpeeriumi saavutusi kaunite linnade, kirikute ja uhke pealinnaga. Õnneks on Portugal suhteliselt väike maa ning auto, bussi või rongiga saab piisavalt kiiresti ja mugavalt ringi liikuda. Seetõttu on võimalik juba esimese korraga saada hea ülevaade selle maa erinevatest tahkudest, mille hulgas ärge unustage ka kohaliku köögi hõrgutisi ja heatasemelisi veine.

Tilluke Madeira saar on teada-tuntud oma Eedeni aia-sarnase ilu tõttu, mille rikkalik vulkaaniline pinnas on kaasa aidanud botaanilise imedemaa sünnile. Vaatamata sellele, et esimesed portugaallastest asukad hävitasid tekitatud tulekahjuga osa siinsest paksust metsast põlluharimise eesmärgil, siis tänapäeval on sellel aroomiderohkel saarel värvikirevaid orhideesid, bugenvilleaid, rippube ja geraaniumeid. Puuviljasalud ja maitsetaimed katavad külluses siinseid mäenõlvakuid ja kitsad jõeorud on ääristatud viljapuude ning viinapuuaedadega. Seega võib Madeirale julgelt viidata kui Atlandi ookeani „ujuvale aiale"!

Lisainfo ning tellimine Fortest Reisidest telefonidel 734 1220 ja 631 2821 ning meilitsi Tartu e-posti aadressil ja Tallinna e-posti aadressil.


MADEIRA
Ekskursioonid
Kuhu minna, mida teha
Kasulik teada
Internetilingid
Riigi- ja piirkonnainfo
Lennuinfo
ASSOORID
Ekskursioonid
Kuhu minna, mida teha
Kasulik teada
Internetilingid
Riigi- ja piirkonnainfo
Lennuinfo
ALGARVE
Ekskursioonid
Kuhu minna, mida teha
Kasulik teada
Internetilingid
Riigi- ja piirkonnainfo
Lennuinfo

MADEIRA

* Madeira saar on loodusesõprade ja matkajate paradiis. Peamiseks vaatamisväärsuseks on saare lopsakas loodus, eukalüpti – ja loorberipuumetsad, aastaringselt õites troopilised aiad ja pargid. Mägisel maastikul on üle 2000 km vanu niisutuskanaleid-levadasid, mille ääres paiknevad matkarajad pakuvad põnevust erineva sportliku vormiga matkajaile. Madeira on ainus koht maailmas, kus aastasadu tagasi rajatud levadade süsteem on täies ulatuses säilinud ning kasutusel tänapäevalgi. Mäekülgedel paikevad matkarajad on ümbritsetud kaunist maastikust ja lopsakast taimestikust. Valida saab jalutuskäikude vahel loorberimetsaga kaetud mägedes või päikeselisel rannikul. Jalutamiseks on siin ka hulgaliselt parke ja aedu, täis lillevaipu ja põlispuid. Orhideed ja streliitsiad on ühed populaarsematest sisseostudest, mida reisilt kaasa tuuakse.
* Madeiral kasvavad praktiliselt kõikide kliimavöötmete taimed ja viljad, ananassist-banaanist kartuli ja kapsani, sest ilmastikutingimused on sedavõrd soodsad ja pinnas viljakas. Ideaalne on kliima ka viinamarjade kasvatamiseks ning seetõttu on saar kuulus oma aperatiiv- ja dessertveinide poolest.
* Kliima on tervislik, aastaringselt sobiva temperatuuri ja niiskusega.
* Madeiralased on lahked ning sõbralikud.
* Häirivat massiturismi saarel silma ei hakka.
* Juba 16. saj linnaõigused saanud Funchal on üks maailma maalilisemaid linnu ulatudes rannikult mööda mäekülgi üles 1200 m kõrgusele. Vanalinnas on põnevaid muuseume, kauneid kirikuid, rohelusse mattunud aedu ja parke ning hubaseid tänavakohvikuid.

Madeira plussid ja miinused:

+ oma hea kliima tõttu on Madeira armastatud puhkekoht aastaringselt
+ fantastiline loodus mägede, paksude metsade ja värvikirevate taimedega
+ maitsvad road ja dessertveinid
+ põnevad vaatamisväärsused pakuvad rohket avastamisrõõmu
+ suurepärane ja mitmekesine puhkus aktiivsele puhkajale
+ Madeira loorberimetsad kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja
+ ainulaadne lopsakas loodus ning fantastilised vaated – ¾ saarest on looduskaitseala
+ saar on omapärane ning massiturismist puutumata

- Madeira ei ole rannapuhkekoht, sest siinsed rannad on valdavalt kiviklibused ja tumeda liivaga. Seevastu saab päeva veeta 40 km kaugusel asuval Porto Santo saarel, kus on 9 km pikkused valged liivarannad. Edasi-tagasi laevapilet Porto Santo saarele maksab u 60 EUR.
- kohalik liiklus on väga tihe ja Funchalis parkimiskoha leidmine võib olla tõeline katsumus. Mägiteed on küll heas korras, kuid käänulised ja ja kitsad, mistõttu tuleb seal liiklemisel olla äärmiselt tähelepanelik.
- Suhteliselt rahulik ööelu
- Madeira ei sobi liikumisraskustega reisijaile

tagasi algusesse

EKSKURSIOONID

Imekaunis Madeira saar pakub rohkelt avastamisrõõmu nii suurtele kui väikestele. Eestikeelsete ekskursioonide toimumise eelduseks on teatav arv osalejaid, alternatiivina saab tavaliselt osaleda ka võõrkeelsetel (näit. inglisekeelsetel) väljasõitudel.
Ekskursiooniprogramm sõltub reisikorraldajast.

Linnaekskursioon ja kohaliku veini degusteerimine (poolepäevane väljasõit) - päev saab alguse külastusega 16.sajandil ehitatud Se katedraali, millele järgneb jalutuskäik mööda vanalinna kitsaid tänavaid. Linnatänavaid ääristavad poekesed, kus müüakse kaunist kohalikku käsitööd. Veel külastame me „Mercado dos Lavradores" turgu, kus kalakaupmehed pakuvad oma tooteid parimate hindadega. Tootevalikus on veel värskeid juurvilju, puuvilju ja lilli! Turu vahetus läheduses müüakse ka Madeira tikandeid. Päev lõpeb külastusega veinimajja „Adegas Borges", kus meile tutvustatakse kohaliku veinitootmise saladusi ja ühtlasi saame me mekkida kuulsat kohalikku märjukest.

Rahvusõhtu - traditsiooniline õhtusöök kohalikus restoranis, kus pakutakse tüüpilist „espetadat" (grillitud lihavarrast) koos praetud maisi ja muude gastronoomiliste hõrgutistega. Õhtu muudab veelgi meeleolukamaks rahvatantsutrupi esinemine!

Saaretuur ja Porto Moniz (terve päev) - sõidame mööda lõunarannikut Camara de Lobos'i- kalalaht, mis oli inspiratsiooniks mõningatele Winston Churchill'i maalidele. Peatus Cabo Girao's, mis on kõrgeim mererahn Euroopas ja suuruselt teine kogu maailmas. Sõit jätkub mere ääres asuvasse Ribeira brava'sse, kust sõidame üles mägedesse, mis viib saare põhjaossa. Encumeada'st avanevad imelised vaated saare lõuna-ja põhjaosale. Sõidame läbi „Chao dos Louros"'e, maailma suurimate loorberimetsadega ala. Peale lõunaeinet külastame põhjaranniku populaarseimat küla- Porto Moniz'i, mis oli vaalajaam kuni 1980.a.-ni. Mereäärsel külakesel on imekaunid looduslikud basseinid, mis on rajatud merre ja laavakaljudesse. Paul de Serra platoo meenutab suuresti Shotimaa mägesid (1500 m kõrgused). Prazeres'est avanevad imelised vaated saare lõunaosale (Calheta), Madeira pisikestele eraaedadele ning juurvilja- ja puuviljakasvandustele. Calheta's külastame suhkruroo-ja bränditehast ning degusteerime kohalikku meekooki.

Nunnade org ja Monte (poolepäevane väljasõit) - väljasõitu alustame Eira do Serrado (1094 m) vaatepunktist kaunite panoraamvaadete nautimisega - vaated avanevad üle Madeira kõrgemate tippude ja Nunnade oru. Mekime kuulsat kastanikooki ja „Ginja" likööri. Järgmisena külastame Monte't, Funchali tuntuimat äärelinna, kus turism muutus populaarseks 19.sajandi alguses. Peale lühikest jalutuskäiku Monte kaunites aedades läheme tutvuma „Nossa Senhora do Monte" kirikuga ja laskume alla Livramento'sse traditsioonilises tobogani kelgus, kunagises saare peamises transpordivahendis (lisatasu eest).

Saaretuur Santanasse (terve päev) - põneva päeva jooksul külastame Madeira suuruselt kolmandat kõrgeimat tippu, „Pico do Arieirot" (1810 m), kust avanevad hingematvalt kaunid vaated kogu saarele. Ribero Frios („külm jõgi") saame nautida imelist loorberimetsa, kust saavad alguse paljud populaarsed levadamatkarajad.Seejärel jätkame oma teekonda Santanasse. Lõunasööki sööme kohalikus restoranis, kus serveeritakse traditsioonilist Espada kalafileed. Peale lõunaeinet jätkame päevaga põhjarannikul ja Porto da Cruz'is, väikeses külakeses, mis paikneb hiigelsuurte „kotkakaljude" („Penha d'Aguia") kõrval. Veel külastame saare vanimat linna Machico't

Botaanikaaed ja Camacha (poolepäevane väljasõit) - päev saab alguse külastusega botaanikaaeda, kus saame imetleda nii siia imporditud lilli ja taimi kui ka saarele omaseid kohalikke liike. Seejärel sõidame Camacha'le, saare vitspunutise keskusesse, kus näeme kohalikke valmistamas imekauneid vitspunutisi. Teel tagasi Funchali peatume me Garajau's, „Christo Rei" monumendi juures. Siin saab nautida fantastilisi vaateid Funchali lahele.

Levadamatkad
Levadad ehk kanalitevõrgustik rajati vee kogumise ja vee suunamise eesmärgil niiskematelt põhjaaladelt lõunapiirkonna kuivematesse regioonidesse.
Tänapäeval on levada matkarajad aktiivsete puhkajate jaoks tõeline nauding, sest kanalitevõrgustiku jalgsirajad on üldjuhul heas seisukorras ja ümbritsetud lopsaka taimestikuga. Võimalik on osaleda nii poole-kui tervepäevastel, nii lihtsamatel kui keskmise keerukusega matkadel.
NB! Kuna kõrgemal mägedes on temperatuur niiskem ja mõnevõrra jahedam, siis kaasa tuleb võtta tuulejope või mõni muu soojem riideese!

tagasi algusesse

KUHU MINNA, MIDA TEHA

Madeiral on aastaringselt väga head võimalused aktiivseks ja sportlikuks puhkuseks.
Veesport: veesuusatamine, kanuusõit, purjelauasõit, snorkeldamine, süvavee kalapüük jne.
Kalapüük: Madeiral püütakse mõõkkala, barrakuudat, tuunikala, raid ning mitmeid muid Atlandi ookeani kalu. Funchali jahisadamast on võimalik minna süvamere kalastusretkele. Kogu päeva retk maksab 4-5 -le inimesele u 700 eurot/paat, 4-tunnine retk u 500 eurot.
Lähem info kalastusretkedest siit ja siit.
Sukeldumine: Sukeldusretki organiseerivad Manta Diving Center hotellis Galomar Canico de Baixoses, Afalaia Scuba Diving ja Madeira Divepoint hotellis Pestana Madeira Carlton. Sukeldumine koos varustuse rendiga maksab u 35-55 EUR, oma varustusega u 21-22 EUR. Sukeldujal peab olema rahvusvaheline sukeldumislitents ja arstitõend. Esmalt tuleb teha ka proovisukeldumine. Lähem info sukeldumisest Madeiral, sukeldumiskeskused Madeira Oceano's ja Tubarão Madeira
Surf ja windsurf: Jardim do Mar, Paul do Mar ja Sao Vicente tuulised rannad on ideaalsed kohad surfamiseks.
Matkamine: Matkamine piki levadasid on aktiivse puhkuse armastajale tõeliselt nauditav ettevõtmine ning Madeira kauni loodusega tutvumiseks üks parimaid viise. Levadad on 15. sajandil rajatud vanad veejuhtimiskanalid, mida hakati rajama vee suunamiseks mägedest saare lõunaranniku kuivadele põldudele. Tänapäeval kulgevad mööda levadasid saare kõige elamusterohkemad matkarajad. Raskemad rajad eeldavad korralikku varustust ja kogemusi: taskulampide valgel tuleb läbi ronida tunnelitest ning ette võtta järske tõuse või laskumisi. Nendele on soovitav minna koos juhendajaga. Lihtsamad, kuid mitte vähem kaunid rajad on jõukohased ka lastele. Loomulikult tuleb ka levadamatkadel mõelda tavalistele (mägi)matkaohutusreeglitele: ei tohi rännakule asuda üksi ega oma võimeid üle hinnata, vajalikud on mugavad mittelibisevad jalanõud ja soojemad riided. Kõrgemal mägedes on märksa jahedam kui merepinnal ning tuulejope või mõni muu soojem riietusese on matkamisel hädavajalik.
Golf: Pehme kliima ja maaliline loodus teevad Madeirast aastaringse golfimängijate paradiisi. Golfi hakati Madeiral mängima juba 1937. aastal, mil Briti perekonnad Miles, Leacocks ja Blandys rajasid esimese 9-rajalise golfiväljaku. Madeira ja Porto Santo golfiväljakud paiknevad kauni looduse keskel.
Santo da Serra Golf: 27 - rajaline golfiväljak laiub imetlusväärsel maastikul 800 m kõrgusel merepinnast, 17 km kaugusel Funchalist. Mängimine nõuab suurte kõrguserinevuste tõttu head füüsilist vormi või golfiauto kasutamist. Golfiklubi on loodud Robert Trent Jonesi poolt ja avatud 1991. aastal. Rohkem infot klubi kodulehelt.
Palheiro Golf: 18- rajaline golfiväljak asub mägedes Quinta do Palheiro aedade lähedal, kust avaneb imeline vaade Funchali lahele. Palheiro golfiväljak on avatud 1993. aastal ning disainitud Cabel Robinsoni poolt. Palheiro väljak asub Funchalile veidi lähemal kui Santo da Serra golfiklubi. Rohkem infot klubi kodulehelt.
Porto Santo Golf: Porto Santo golfiväljakust saab varsti üks arhipelaagi suurimaid golfiväljakuid, kus samaaaegselt saab mängida 500 golfihuvilist. Rohkem infot siit.
Funchali aiad: Funchali suurimad vaatamisväärsused on kahtlemata pargid, eraaiad ning botaanikaaiad. Loodussõbrad kogu maailmast tulevad Madeirale spetsiaalselt selleks, et vaadata Quinta do Palheiro Ferreiro´t, mida peetakse siinsetest aedadest kõige ilusamaks. Silmarõõmu pakuvad ka Jaapani aed ja Jardim Botanico ehk Botaanikaaed, kus on taimi maailma erinevatest piirkondadest, mitmed orhideeaiad jpm.
Santana teemapark: Santana (Santa Ana) on küla Madeira põhjaosas, mille Vabaõhumuuseumis jalutades saab hea ülevaate Madeira ajaloost, traditsioonidest ja kultuurist. Santana on tuntud eelkõige traditsiooniliste kolmnurksete õlgkatustega Madeira majakeste poolest, kus elasid peamiselt põllumehed. Teemaparki saab bussiga, mis sõidab maršruudil Funchal-Santana-Funchal iga päev alates kl 8.00. Pilet: Lapsed (5-14a) u 8 eur, täiskasvanud 10 eur. Rohkem infot teemapargi kodulehelt.
Porto Santo: Porto Santo on Madeira arhipelaagi suuruselt teine saar, mis asub u. 40 km kaugusel Madeirast. Porto Santo kõrgeim tipp on Pico Baixo ( 516 m), millelt avaneb imeline vaade 9 km pikkusele kollase liivaga rannajoonele. Saarel on võimalik tutvuda ka pisikese pealinna Vila Baleiraga. Saarele pääseb laevaga, mis väljub Funchali sadamast iga päev kl 8.00 ning Porto santolt tagasi kell 18.00. Sõit kestab u 2,5 tundi. Täpsem info ja hinnad siit.
São Vicente: saare põhjarannikul paiknevas võluvas Sao Vicente külas on 700 m pikkused laavatunnelid, mis tekkisid palju aastaid tagasi viimase vulkaanipurske tagajärjel. Vulkanoloogiakeskuses näidatakse 3D filmi Madeira saare sünniloost. Pilet u 8 EUR, 5-14 a lapsed u 6 EUR.
Porto Moniz: Saare loodenurgas asuvast Porto Monizist leiame omapärased looduslikud mereveebasseinid, mis on moodustunud laavast miljoneid aastaid tagasi. Nende kõrvale on ehitatud supelkeskus, kus saab ujuda.
Aquaparque: Santa Cruzi veepargis on mitmesugused veeliurajad igas vanuses külastajaile, keha saab kinnitada veepargi baaris.Pilet u 6,5 eurot, lapsed (5-12) u 4 eurot.
Mereretked
Mereretked katamaraaniga: Avastage saare kena panoraam hoopis merelt! Mõnus ja lõõgastav merereis viib Teid saare kaunimate rannikute lähedale. Tehakse ka ujumispeatusi. Hea õnne korral näete delfiine ja isegi vaalu.
Meresõit Kolumbuse laevaga: Laev on täpne koopia Kolumbuse laevast Santa Maria, millega ta asus on kuulsale retkele Uude Maailma. Laev väljub Funchali sadamast 2 korda päevas. Pardal pakutakse Madeira veini ja meekooki ning hea õnne korral võib näha ka delfiine ja vaalu.

tagasi algusesse

KASULIK TEADA

Viisa.
Eesti kodanikule on Portugali reisimine viisavaba.
Juhul, kui Eesti kodanik soovib Portugali elama, tööle või õppima asuda või seal tööd otsida, peab ta riigis viibimise registreerima. Registreerimiseks tuleb pöörduda kohaliku pädeva ametiasutuse poole mitte hiljem kui 90 päeva möödudes riiki sisenemise päevast arvates.
Ootamatute probleemide puhul on Eesti kodanikul õigus pöörduda abi saamiseks Eesti Suursaatkonna või konsulaadi poole.
Eesti Vabariigi Suursaatkond Lissabonis
Rua Filipe Folque nr.10ºJ-2ºESQ
1050-113 Lissabon, Portugal
tel. (351) 21 319 4150, faks (351) 21 319 4155
Saatkonna e-post.
Saatkonna koduleht.
Ööpäevaringselt töötab välisministeeriumi valvesekretär tel (372) 6 377 000
Välisriigis hättasattunud Eesti kodanik saab töövälisel ajal helistada konsulaarosakonna valveametnikule telefonil (372) 53 01 9999.
Passi kaotuse või muude probleemide tekkides soovitame ühendust võtta ka Eesti aukonsulitega Portugalis.
Portugali Vabariigi Suursaatkond Tallinnas
Kohtu 10, 10130 Tallinn
tel. (372) 611 74 68
faks: (372) 611 74 67
Saatkonna e-post.
Aeg: Madeiral on kell Eesti ajast 2 t taga.
Autorent: Autorendi hinnad algavad u 500 kroonist päev. Hind on alati soodsam, kui rentida auto pikemaks perioodiks. Juht peab olema vähemalt 21-aastane ja omanud juhiluba vähemalt 1 aasta. Auto rentimisel nõutakse garantiiks krediitkaart.i Mobiiltelefoniga rääkimine on autot juhtides keelatud, mille eest võib u 500 eurot trahvi saada ning halvemal juhul ilma jääda ka juhiloast.
Funchali tänavad on väga kitsad ja elava liiklusega. Parkimiskoha leidmine võib kujuneda tõeliseks katsumuseks. Linnast väljas on mägiteed heas korras, kuid kitsad ja kurvilised. Keskmine kiirus mägedes on u 30 km/h.
Kliima: talv on pehme ja kohati vihmane; suvi aga kuiv, kuid mitte väga kuum. Keskmine õhutemperatuur on 22-25 kraadi. Tänu Golfi hoovusele on ookean on pidevalt soe - suvel 22°C ja talvel 18°C.

temperatuur I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
õhk 19 19 19 20 20 22 25 26 26 24 22 20


Majandus: Madeira majanduse põhilised tuluallikad on turism, suhkruroog, vein ja banaanid. Laialdaselt kasvatakse ka maguskartuli ja pudelkõrvitsa kohalikke sorte. 1850. aastal tõi Pr. Phelps Inglismaalt saarele tikkimisoskuse, mis praeguseks on kujunenud oluliseks tööstusharuks ning annab tööd tuhandetele Madeira naistele.
Rannad: Madeira rannad on enamasti kiviklibused ja tumeda liivaga. Funchalis ei ole liivarandu. Päevitada ja ujuda saab hotelli basseinialal või tasulistes merevee-ujulates. Suurim ja tuntuim neist on Lido, kõige uuem Ponta Gorda. Ujula sissepääsupilet maksab u 3-6 eurot, lamamistool või päikesevari u 1-2 eurot. Praia Formosa laavakivirand asub Funchali lääneosas ja sinna viib buss nr 35.
Calheta Beach: Saare ainus pisike liivarand asub Calheta külas saare lõunarannikul u 10 km Funchalist. Rannaliiv on toodud Marokost. Lamamistool koos päikesevarjuga maksab u 1,5 eurot, dušiga riietuskabiini kasutamine u 1 eurot. Selles piirkonnas on ka kiviklibused rannad Jardim do Mar ja Paul do Mar, kus on head võimalused surfamiseks.
Sexial: Sexial on ilus linnake saare põhjaosas ning seal on väike tumeda liivaga rand Praia da Laje. Rannas on 2 looduslikku mereveebasseini. Lähedusse jääb ka Jamaica tumeda liivaga rand.
São Vicente ja Ponta Delgada: üsna populaarsed on saare põhjaosa rannad, sest seal on head veespordi harrastamise võimalused.
Söök ja jook: Funchalis leidub lai valik restorane alates Portugali ja rahvusvahelisest köögist kuni pitseeriate ja kiirsöögikohtadeni. Kindlasti tasuvad proovimist maitsvad kalaroad. Tähtis on suuta eristada sõnu espetada ja espada: esimene neist tähistab mahlakat grillitud liha- ja küüslauguvarrast, teine kohalikku süvamerekala. Populaarne on tomatisupp gazpacho. Madeiral valmistatud rahvuskooki "Bolo de Miel" (meekook) ei lõigata kunagi noaga vaid murtakse kombekohaselt tükkideks kätega. Toidu juurde kuulub kindlasti kuulus Madeira vein, mida nauditakse nii aperatiivina kui magustoidu kõrvale.
Dessertveinid: Kaks Portugali kõige hinnatumat veini, portvein ja madeira, on saanud nime oma päritolukoha järgi. Neid juuakse peamiselt dessertveinidena, kuid neid võib pruukida ka aperitiividena. Madeiralased on oma veini üle tõsiselt uhked, joovad seda söögi alla, kõrvale ja peale, segavad lõhna huvides toitudesse, müüvad turistidele ning tarnivad kõikidesse maailmajagudesse. Söögieelseks nautimiseks sobivad kuiv ja eriti kuiv valge portvein ning kuivad madeirad - Sercial ja Verdelho. Pärast sööki proovige mõnda kuulsatest tumedatest või heledatest portveinidest (eriti head on heledad laagerdatud veinid) või madeira dessertveine - Boali või Malvasiat.
Transport:
Buss: Funchalis ja selle lähiümbruses on hea bussiühendus. Bussijuhilt ostes maksab linnasisese bussi pilet 2 eurot. Soodsam on osta turistikaart pase turistico, mis maksab u 17 eurot ning millega võib nädala jooksul piiramatult linnaliinibussiga sõita. Mõned hotellid pakuvad tasuta bussitransfeeri kesklinna.
Takso: Taksod on kollased, külgedel sinised triibud. Sisseistumistasu on 1.70 eurot, kilomeetri hind u 60 senti. Taksodel on taksomeetrid, kuid neid kasutatakse vaid linna piires sõites. Linnas on sõidu hinnaks keskmiselt u 3.50-5.50 eurot. Linnast välja sõites tuleb eelnevalt hinnas kokku leppida. Näiteks sõit lennujaama maksab u 35 eurot. Reede õhtust esmaspäeva varahommikuni, riigipühade aegu ning öisel ajal (kl 22-7) on hinnad 20% kallimad.
Laev: Madeiralt on laevaühendus u 40 km kaugusel paiknevale Porto Santo saarele. Edasi-tagasi pilet maksab u 59.30.
Lahtiolekuajad: Poed on avatud E-R kl 09.00 – 13.00 ja 15.00 – 19.00 ja L 09.00 – 13.00. Suuremad ostukeskused on avatud kl 10.00 – 22.00 iga päev. Pangad on avatud E-R kl 8.30 – 15.00. Tähtsamaid krediitkaarte aktsepteeritakse hotellides, restoranides ja kauplustes.
Ööelu: Soositud õhtuseks kogunemiskohaks on arvukad tänavakohvikud vanalinnas Katedraali lähistel. Õhtu jätkub pubides ja baarides ning diskoteegid täituvad pidutsejatega alles pärast keskööd. Populaarsed õhtuveemiskohad on hotell Savoy lähistel ning sadamas asuvad baarid ja diskod. Fadot võib kuulata vanalinnas, nt. väikeses kohvikus Marcelino ja restoranis Arsenio.
Rahvusvaheline telefonikood on +351 ja piirkondlik kood on 291.
Kohalik joogivesi on puhas ja joomiskõlbulik. Porto Santos kasutatakse puhastatud merevett, kuid see on igati tarbimiskõlbulik.
Apteegid on avatud esmaspäevast reedeni kella 09.00-st kuni 13.00-ni ja jälle kella 15.00-st kella 19.00-ni, v.a. laupäeviti (avatud kella 09.00-st kuni kella 13.00-ni). Iga apteegi uksel on ka märkus selle kohta, milline muu apteek on antud ajahetkel avatud.
Madeiral on kokku 67 tervisekeskust ja Porto Santol on vaid 1. Funchalis on 2 haiglat.
Politsei lühinumber on 112.
Madeira on üks turvalisemaid sihtkohti maailmas. Olles ise mõistlikult ettevaatlik ja hoolas, siis ei ole probleeme oodata. Suuremas jaos hotellides on seifid, kuhu saab väärisesemed ja/või dokumendid hoiule jätta.
Üldjuhul sisaldavad hotelli-ja restoraniarved teenustasu. Ekstrahead teenindust võite aga alati premeerida umbes 10% jootrahaga.
Vahemaad Funchalist:
Monte 6 km
Camara de Lobos 8 km
Machico 27 km
Ponta do Sol 35 km
Porto Moniz 60 km
Porto Santo 40 km
Lissabon 1000 km

Funchal
Tänapäeval on Funchal kaasaegne linn oma enama kui 100 000 elanikuga. Linna asukoht on unikaalne, sest looduslikult ümbritseb seda amfiteatri-sarnane barjäär, mis saab alguse sadamast (Porto de Funchal'ist) ja kõrgub peaaegu 1200 m kõrgusele mäenõlvakutele, pakkudes seeläbi looduslikku varju.
Funchal on olnud Madeira pealinn enam kui 5 sajandit ja saanud oma nimetuse siinse rohke köömnekasvu tõttu (portugali keeles „funcho"). Pealinna üheks oluliseimaks aardeks on 15.-16. sajandil rajatud Se katedraal.
Funchalis liivarandu ei ole, mistõttu saab veerõõme nautida hotellide basseindes või siis tasulistes merevee-ujulates (Lido ja Ponta Gorda; sissepääs ujulasse maksab u 3-6 eurot). Rannamõnusid saab nautida saare tillukesel liivarannal, Calheta Beach'il, kuhu rannaliiv on toodud Marokost.

tagasi algusesse

INTERNETILINGID

http://en.wikipedia.org/wiki/Madeira
http://www.madeira-web.com/
http://www.madeira-island.com/
http://www.madeiraonline.com/
http://www.madeiraarchipelago.com/
http://www.madeiraislands.travel/pls/madeira/wsmwhom0.home
http://www.madeirabynight.com/
http://www.madeira-tourist.com/sitepages/funchalmap.html
Madeira veebikaamera http://www.madeira-web.com/camera/cam-06.html

tagasi algusesse


RIIGI- JA PIIRKONNAINFO


Asukoht
: Madeira koos oma sõsarsaare Porto Santoga asuvad Atlandi ookeanis, u 600 km kaugusel Aafrika rannikust
Pealinn: Funchal
Pindala: 828 km2
Rahvaarv: 245 806 (2006.a. rahvaloenduse alusel)
Keel: portugali keelk, kuurortpiirkonnas räägitakse ka inglise ja saksa keelt.
Raha: euro
Ajavahe: Portugalis (ka Madeiral) on kell 2 h Eesti ajast taga.
Kliima: Vahemereline kliima pehmete ja niiskete talvede ning kuivade ja mitte liiga kuumade suvedega. Merevee keskmine temperatuur on suveperioodil +26 kraadi ja talveajal + 17 kraadi.

tagasi algusesse

LENNUINFO

Lend kestab 5 tundi ja 45 minutit.

Pagas
Registreeritava pagasi lubatud määr sõltub lennukompaniist. Alla 2 aastasele lapsele pagasimäära ettenähtud ei ole.

Käsipagas
Lisaks võib iga reisija lennuki salongi kaasa võtta ühe käsipagasi ühiku, millele esitatakse järgmised piirangud:
* mõõtmed ei tohi ületada 45x35x20 cm
* kaal ei tohi ületada 5 kg
* käsipagasis ei tohi olla keelatud esemeid

Lennuplaan võib muutuda, palume 24 tundi enne reisi lennu väljumisaja reisibüroost üle kontrollida!

tagasi algusesse

ASSOORID

tagasi algusesse

EKSKURSIOONID

tagasi algusesse

KASULIK TEADA

Kliima


Assooridel valitseb pehme subtroopiline kliima. Keskmine talvine õhutemperatuur on 13 C ja suvine 23 C. Veetemperatuur olenevalt aastaajast 17-24 C. Ilm on muutlik, kergele vihmasajule järgneb tihti kirgas päikesepaiste ja nii mitu korda päevas. Seega on hommikul hotellist lahkudes soovitav kaasa pakkida vihmakeep või tuulejope ka siis, kui helesinises pilvitus taevas sirab päike.

Rannad
Sao Miqueli saare lõunarannikul on mitmeid tumeda liivaga rannasoppe ning looduslikke laavakivibasseine. Lähimad liivarannad (Populo ja Milicias) jäävad Ponta Delgadast u 4 – 5 km kaugusele. Ponta Delgadas on ka päikeseterrassi ja lamamistoolidega suur avalik bassein (sissepääs u 3 eur).

Transport
Sao Miguelil on üle kogu saare hea liinibussiühendus. Enamasti ei ole bussipeatustes sõidugraafikuid ning bussidel puuduvad sageli liininumbrid, on vaid silt marsruudiga. Enamike bussiliinide algus- ja lõpppeatus on Ponta Delgadas. Pileti saab osta bussijuhilt, hind u 1-7 eur/suund.
Ponta Delgada linnas on mugav ringi liikuda minibussiga, mis sõidab argipäeviti 7.30-19.30. Pileti hind u 30 senti.
Lihtne ja suhteliselt soodne on liigelda ka taksoga. Taksosid on linnas palju ja neid võib peatada tänaval, leida taksopeatustes või tellida hotelli retseptsioonist. Taksodel ei ole taksomeetreid, on fikseeritud hinnad. Nt Ponta Delgada piires sõites on hind 3- 5 eur, sõidualustamise tasu on 1.50. Nädalavahetustel ja öisel ajal on hinnad kallimad. Taksod on enamasti kreemikat tooni Mercedezed, kuid katusel tavapärast plafooni pole.
Ponta Delgada lennujaamast on lennuühendus kõikide teiste Assoori saartega. Pileti hind edasi-tagasi u 100-200 eur. Rohkem infot saartevaheliste lendude kohta leiate Assooride lennukompanii SATA kodulehelt Vt: www.sata.pt.
Suveperioodil on laevaühendus ka Sao Miguelile lähima saare - Santa Mariaga. Laevasõit kestab u 4 tundi.

Söök ja jook
Nii Ponta Delgadas kui mujal Sao Miguelil leidub leidub rohkelt erineva köögi ja hinnatasemega söögikohti. Kuid kindlasti tasuvad proovimist eeskätt Assooridele omased road. Pakutakse erinevaid kalaroogi ning muid maitsvaid mereande nt bacalhau com natas (tursk koorekastmes), Chicharro (stauriid) või Cavaco (kohalik homaar, veidi väiksem kui harilik, kuid väidetavalt veel maitsvam). Assooridele köögis on kindel koht vürtsikatel vorstikestel nt Assaduras com morcela e ananàs (verivorst ananassiga) ning kindlasti grillitud liharoogadel. Magustoiduks tasub proovida aromaatset ning väga mahlast Assooridel kasvanud ananassi. Heatasemelist Assooride kööki pakuvad mitmed restoranid Ponta Delgada vanalinnas ning sadamas Portas do Mar. Kindlasti tasub külastada ka Furnases asuva hotelli Terra Nostra Garden restorani, kus pakutakse maapõues vulkaanilises kuumuses küpsetatud maitsvat pajarooga, milles leidub erinevaid köögivilju ja rohkelt liha.
Assooridel valmistatakse ka veini, parimaks peetakse valget veini Terras de Lava Pico saarelt. Picol valmistatakse ka punast ning dessertveini.
Sao Miguelil valmistatakse troopilistest viljadest maitsvaid likööre, kuulsaim neist granadilliliköör (licor de maracujà), kuid likööri valmistatakse ka banaanist, ananassist jm. Alkoholivabadest jookidest on tuntuimad Kima (saadaval erinevate maitsetega, populaarseim granadillimaitseline) ning Laranjada (apelsinijook), mis on kergelt gaseeritud ning kustutavad hästi janu.
Sao Migueli saarel on ka teeistandused. Siinne aromaatne kohalik tee on kindlasti maitsmist väärt.

Ööelu
Ööelu on Assooridel suhteliselt tagasihoidlik, kuid Ponta Delgada vanalinnas, rannapromenaadil ja sadama piirkonnas (Porta de Mar) leidub mitmeid hubaseid kohvikuid, mõnusaid kokteilibaare, elava muusikaga pubisid ning ka mõned diskoteegid, mis on avatud varajaste hommikutundideni. Diskoteeki sisenedes antakse kliendile nn joogikaart, mis tuleb esitada baaris tellides. Maksmine toimub alles enne diskoteegist lahkumist baarileti ääres joogikaardile salvestatud ostude alusel. Ka siis, kui te midagi tellinud ei tule, tuleb enne lahkumist joogikaart esitada, sest enamasti makstakse ka alles siis sissepääsutasu ( tavaliselt 2-5 eurot). Väljudes tuleb uksel näidata maksukviitungit. Joogikaardi kaotamine on kallis lõbu, olenevalt kohast võib see maksta isegi üle 100 euro.

Golf
Sao Miguelil on kaks heatasemelist golfiväljakut – Furnases ( 18 rada) ja Batalhas (27 rada).
Furnase golfiväljak, mis asub umbes 45 km kaugusel Ponta Delgadast, on rajatud 1939.a.
Batalha golfiväljak asub capelase lähedal, umbes 10 km kaugusel Ponta Delgadast. 1996.a. valminud rada ümbritseb lopsakas maaliline loodus. Rohkem infot http://www.azoresgolfislands.com/en/

Merereisid ja sukeldumine
Sao Miqueli saart ümbritsev ookean on kui hiiglaslik akvaarium. Golfi hoovuse mahedaid vooge naudivad nii suured kui väikesed mereelanikud. Ümberkaudsetes vetes elutseb umbes 25 eri vaala- ja delfiiniliiki, neist kõige levinumad on kašelottid ja laiksilm-delfiinid. Vaala- ja delfiinisafarid on elamus, mille pärast tasub Assooridele sõita. Korraldatakse sukeldumis-ning snorkeldamisretki ning ujumist koos delfiinidega. Sao Migueli saart ümbritsevates vetes leidub palju põnevaid eksootilisi kalu nt barracudad, skorpion- ja papagoikalad.
Hotellis Caloura Resort asub sukeldumiskeskus, sukeldumisretkedele saab minna ka Ponta Delgada sadamast ning Villa Franca do Campo linnakesest, u 15 km kaugusel Ponta Delgadast.
Vt: www.nerusazores.com
www.azoressub.com

Ratsutamine
Sao Migueli saarel on ratsutamiseks suurepärased võimalused. Korraldatakse nii mõnetunniseid ratsaretki algajaile kui ka pikemaid, terve päeva kestvad ning kogenud ratsutajatele mõeldud ratsamatku saare kaunis looduses.

Matkamine
Sao Migueli saare vaheldusrikas maastik ja kaunis loodus lausa kutsuvad matkaradadele. Matkaradu on erineva pikkuse ja raskusastmega nii algajaile kui kogenud matkajatele.

tagasi algusesse

KUHU MINNA, MIDA TEHA

Ponta Delgada
Assooride pealinn Ponta Delgada asub San Migueli lõunarannikul. Esimesed teated linnast ulatuvad 15.sajandisse, mil siin oli vaid väike kaluriküla. Kuid peale 1522.a maavärinat, mis hävitas saare ajaloolise pealinna Villa Franca do Campo, sai uueks pealinnaks Ponta Delgada ning algas linna õitseng. Tänaseks on Ponta Delgada u 47000 elanikuga väikelinn, kus kõik vajalik mõnusalt jalutuskäigu kaugusel, samas on siin ka veidi suurlinlikku hõngu, elava liiklusega peatänav, sadam, kus randuvad suured kruiisilaevad ning jahisadam sadade purjekatega. Vanalinn võlub oma kitsaste tänavate ning ajalooliste hoonete ja katedraalidega mille valgeks lubjatud seinu ääristavad mustad laavakivist dekoorid.

Furnas ja Terra Nostra Park
Saare idaosas asub maaliline Lagoa des Furnas - vulkaanikraatris asuv järv ning mäejalamil väike Furnase linn. Kuna ümbrus on vulkaaniliselt aktiivne piirkond, leidub seal mitmeid termaalveeallikaid. Furnases asuv imekaunis Terra Nostra park on rajatud 18. saj USA konsuli Thomas Hicklingi poolt, hiljem on seda pidevalt laiendatud ja arendatud ning tänapäeval on see imeline botaanikaaed tõmbenumbriks turistidele üle kogu maailma. Kauni pargi keskel asub ümar termaalveebassein, mille suur rauasisaldus muudab vee tumekollaseks. Vee temperatuur on u 40 kraadi ning väidetavalt aitab seal suplemine parandada paljusid tervisehädasid. Pargi serval asuv Terra Nostra Garden Hotel avati aastal 1934, ning hotelli restoranis saab proovida maitsvat köögivilja-lihahautist Cozido, mis on küpsenud vulkaanilise maapõue kuumuses. Järve põhjakaldal saab iga päev u 11.30 näha põnevat vaatepilt, mil kohalike restoranide töötajad asuvad maapõuest välja võtma hiiglaslikke hautamisnõusid. Nendes on juba hommikul kella neljast alates küpsenud maitsev lihahautis, mida siis Furnase restoranides pakutakse.

Cete Citades
Saare lääneosas asuvas hiiglaslikus vulkaanikraatris (läbimõõt u 12 km) paikneb kaks järve – Lagoa Verde e roheline järv ning Lagoa Azul e sinine järv. Päiksepaistelise ilmaga on järvede erinev värvus kraatri serval asuvatelt vaateplatvormidelt ka näha. Kahe järve tekkega seotud legendi kauni printessi ja lihtsa karjapoisi kurvast armastusloost oskavad kindlasti rääkida kõik kohalikud. Järvi ümbritsevad lopsakad metsatukad, künkad ja orud pakuvad põnevaid matkaradu ning romantilisi kauni vaatega piknikukohti.

Lagoa do Fogo
Lagoa do Fogo e tulejärv on vulkaanikraatris asuv maaliline järvesilm, mida peetakse kauneimaks kolmest Sao Migueli saarel asuvast vulkaanilisest järvest. Kas see ka tõsi on, otsustab igaüks ise, kuid kõrgelt Fogo mäe tipust avanev vaatepilt järvele, seda ümbritsvale maastikule ning eemalt sinavale Atlandi ookeanile on kindlasti unustamatu.

Vila Franca do Campo
Saare esimene pealinn Vila Franca do Campo hävines peaaegu täielikult 1522.a toimunud tugevas maavärinas. Tänapäeval on see romantiline kaluriküla oma kitsaste tänavate, valgeks lubjatud ja mustast laavakivist ääristatud kirikute ning väikeste kalarestoranidega kindlasti külastamist väärt.

tagasi algusesse

INTERNETILINGID

tagasi algusesse

RIIGI- JA PIIRKONNAINFO

Pealinn: Ponta Delgada
Rahvaarv: 243800
Pindala: 2323 m2
Riigikord: vabariik
Usk: Rooma katoliku
Ajavahe: Assooridel on kell 3 tundi Eesti ajast taga

VAHEMAAD PONTA DELGADAST
Aqua du Pao: u 17 km
Ribeira Grande: u 20 km
Furnas: u 45 km
Nordeste: u 85 km
Capelas: u 15 km

tagasi algusesse

LENNUINFO

tagasi algusesse

ALGARVE

Portugali lõunapoolseim provints, Atlandi ookeani ääres paiknev Algarve, on maa kõige paremini välja arendatud kuurortpiirkond, mida iseloomustavad Euroopa parimate hulka kuuluvad kuldsed rannad, päikseline kliima, korralik valik hotelle ning eripalgelisi ajaveetmisvõimalusi ja vaatamisväärsusi nii lähiümbruses kui ka kaugemal. Ehk teisiti, siin on kõik, mida heaks puhkuseks vaja.
Algarve piirkond on oma laiade liivarandadega sobib igati perepuhkuseks. Lastele on siin mitu suurt veeparki, vahva mereteemaline park Zoomarine, lahedad laevasõidud.
Praia da Rocha (e.k. kaljurand) on piirkonna ilusaimate randadega kuurort – laiad, kuldsed rannad vaheldumisi tulmekollaste liivakivikaljudega. Praia da Rocha on kaasaegne aktiivse ööeluga linn, mis on täis erinevaid apartemente ja hotelle. Samas on ta on suhteliselt väike ja kompaktne ning temas orienteeruda on väga hõlbus. Sobib hästi nii noortele, nooremeelsetele kui ka peredele.

Miinused
- mais võib merevesi olla veel suhteliselt karastav ja ööd mõnevõrra jahedad
- randadesse pääseb enamasti mööda treppe
- suurem osa Albufeira hotellidest on ehitatud linna ümbritsevatele mäekülgedele ning randa ja vanalinna jõudmine tähendab tihedat mäest üles-alla rühkimist.

Plussid
+ maalilised kuldsed liivarannad, mõnus päikseline kliima ja lahe vahemereline õhkkond
+ nauditav köök ja suur valik erinevaid söögikohti; kõik see on taskukohaste hindadega
+ Portugal on sobiv sihtkoht kultuurihuvilisele reisijale, sest vaatamisväärsuste ja mälestiste valik on mitmekesine
+ head võimalused aktiivseks puhkusek
+ rikkalik valik ajaveetmiskohti ja tempokas ööelu tagasi algusesse

EKSKURSIOONID

tagasi algusesse

RIIGI- JA PIIRKONNAINFO

Lissabonis asub Eesti Suursaatkond. Aukonsulid on Porto linnas maa põhjaosas ja Tavira linnas Algarve provintsis maa lõunaosas.

Portugali uursaadik Eestis
T. E. Pr. Ana Paula Baptista Grade Zacarias
Kohtu 10
Tallinn 10130

Rahvaarv
10,5 milj (2004). Etniliselt koosseisult 99% portugaallasi ja 1% aafriklasi. Algarve provintsis elab 395 000 elanikku.

Pealinn ja Algarve linnad
Riigi pealinn on Lissabon, elanikke 559 000.
Faro on Algarve provintsi pealinn ja suurim keskus, 39 700 elanikku. Teised olulisemad linnad provintsis on Portimao (u 35 000 el.), Albufeira (u 35 000 el.), Lagos, Olhao ja Tavira.

Pindala 92 391 km2, k.a. Assoorid ja Madeira Atlandi ookeanis. Portugali lõunapoolseima, Atlandi ookeaniga piirneva Algarve provintsi pindala on 5411 km2.

Kõrgeim mäetipp
Mandri-Portugali kõrgeim tipp on Torre (1993 m), mis asub maa põhjaosas Serra da Estrela mäestikus. 

Riigipühad
1. jaanuar Ano Novo - Uusaasta
25.aprill Dia da Liberdade - Vabaduspüha
1.mai Festa de Trabalho - Tööpüha
10. juuni Dia de Portugal - Rahvuspüha
15. august Assuncao - Taevaminekupüha
5. oktoober Herois da Republica - Vabariigi püha
1. november Todos-os-Santos - Kõigi pühakute päev
1. detsember Dia da Independencia - Iseseisvuspäev
8. detsember Imaculada Conceicao - Patuta eostuse püha
25. detsember Natal - Esimene jõulupüha

Liikuvad pühad:
Carnaval, vastlapäev
Sexta-feira Santa, Suur reede
Corpo de Deus, Issanda ihu püha
Lisaks toimuvad igas linnas vähemalt kord aastas ülelinnalised kohaliku kaitsepühaku pidustused.

tagasi algusesse

KASULIK TEADA

Usk
Umbes 95% rahvastikust on rooma-katoliku usku. Riigis on säilinud ohtralt usulisi traditsioone, samuti on paljude pühakute päevad riiklikud pühad. Fatima pühapaik, mida külastas ka paavst Johannes Paulus II, on katoliikliku maailma üks tähtsamaid palverännakute sihtkohti.

Keel
Portugali keel on välja arenenud ladina keelest ning seda räägitakse ka sellistes kaugetes maades nagu Brasiilia, Angoola, Mosambiik ja Aomen, mis on Portugali kunagised asumaad. Peaaegu kõik kohalikud saavad aru hispaania keelest ning paljud räägivad ka prantsuse keelt. Lissabonis kõneleb üllatavalt palju inimesi päris head ning kohati isegi ladusat inglise keelt. Kuurortpiirkondades räägivad teenindajad ka inglise keelt.

Ajavahe
Portugalis on kell 2 tundi Eesti ajast taga.

Autorent
Teedevõrk on üldiselt korralik ning autorendifirmasid laias valikus. Juht peab olema vähemalt 21, osadel autogruppidel ka 23 a vana ja juhiluba kehtinud vähemalt 1 aasta. Rendihinnad alates 480 kr /päev suve alguse madalal hinnaperioodil mais-juunis kuni 630 kr/päev juuli-augusti kõrgperioodil. Bensiin maksab u 0.90-1.10 € liitri eest. Suurim lubatud kiirus maanteedel on 90 km, kiirteedel 120 km. Linnadevahelistel kiirteedel on osa teelõike tasulised.

Harrastused
Väga head võimalused aktiivseks ja sportlikuks puhkuseks. Piirkonnas on koguni 30 heal tasemel golfiväljakut, saab tegeleda erinevate veespordialadega (surf, sukeldumine, purjetamine, veesuusatamine) ja kalapüügiga, võimalik on matkata, ratsutada, mängida tennist. Populaarsed on erinevad laevasõidud Algarve rannikul. Portimao sadamast väljuvad laevad nii l Lagose suunas läände kui Albufeira suunas itta. Valikuvõimalus on lai - paaritunnistest sõitudest kuni kogu päeva kestvate söökide-jookidega kruiisideni.

Ilm
Lõunaosa kliima on Vahemereline – pehmed talved ning kuumad, kuivad suved. Maa põhjaosas on talved külmemad ja suved kuumemad

  mai juuni juuli
keskmine päevane temperatuur 21 26 29
keskmine öine temperatuur 13 17 19
keskmine merevee temperatuur 16 19 20

Jootraha
Enamasti on teenustasu juba hinna sees, kuid restoranides on kombeks lisada jootraha 5-10% arvest, taksodes u 10%. Väiksemates baarides jäetakse tavaliselt peenraha.

Söök ja joogid:
Portugali rannikualad on kuulsad värske kala ja erinevate mereandide poolest. Sisemaal tarbitakse rohkem lihatoite. Populaarne roog on sütel grillitud sardiinid. Räägitakse, et sardiinid on parimad kuudel, mille nimes pole r-tähte ehk siis maist augustini. Piirkonnale tüüpilised on ka piri-piri road (teatud liiki tshillipipar, tähendab suahiili keeles pipar) – vürtsika tshillikastmega grillkana, sealiha, mereannid vms.
Portugali veinid üllatavad suure valiku ning kõrge kvaliteediga. Hästi maitsvad ja kerged on maa kirdeosa veinipiirkondade vinho verde (e.k. roheline vein) veinid - noored, 8-12º alkoholisisaldusega punased, roosad ja valged, millest viimased on tunnustatud ka väljaspool Portugali. Loomulikult seostub Portugaliga port ehk kangestatud vein, mida on väga palju erinevaid liike ja mis on samuti hinnatud ekspordiartikliks. Kohalikku õlut on mitu sorti ning nad kõik on head janukustutajad.

Raha ja krediitkaardid
Kehtiv rahaühik on euro. 1 EUR=u 15,65 EEK. Eurosid saab osta Eestis. Aktsepteeritakse kõiki peamisi krediitkaarte. Pangad on avatud E-R 8.30-15.00.

Mobiiltelefonid: Vastavalt Euroopa Nõukogu määrusele hakkavad välismaal mobiiltelefoniga helistades alates 30.augustist 2007 kehtima Euroopa Liidu ühtsed tasud (Eurohind), mis langetavad välismaal helistamise kulusid.
Eurohind sätestab välismaal Euroopa Liidu riikidesse helistamise hinnaks 7.90 krooni ja vastuvõetava kõne minutihinnaks 3.50 krooni.

Postkontorid (Correios) Postkontorid on tähistatud tähekombinatsiooniga CTT (Correios, Telegrafos, ehk Telefones). Postiteenus on usaldusväärne, kuigi turismihooaja kõrghetkedel tihti ülekoormatud. Marke saab ka tavalistest poodidest - reeglina on väljas silt ``Correios``. Postkastid on värvitud erepunaseks. Suuremad postkontorid on avatud E-R kl 8.30 - 18.30 või 19, kohalikud harukontorid E-R kl 9 - 12.30 ja 14 - 18. Alla 20 g kaaluva kirja või postkaardi saatmine EL-i piires maksab umbes 50 eurosenti, mujale maailma umbes 60 eurosenti. Euroopa sihtkohtadeni jõuab post umbes nädalaga. Olemas on ka kolmepäevane ``Azul`` ehk ekspressteenus.

Rannad
Algarve kuldsed, laiad liivarannad vaheldumisi tumekollaste järskude liivakivikaljudega jätavad unustamatu mälestuse. Piirkonna ida- ja lääneosas muutub rannajoon laugjaks, kuid on endiselt kauni heleda liivaga. Randades on üsna tugev tõus ja mõõn. Rannateenused on tasulised – varjud ja toolid on u 5 €. Samuti pakutakse erinevaid veespordialasid, nagu veesuusatamine, vesijalgrattad, paadilaenutus, purjelauasõit jne. Algarve kaljudega ääristatud rannapiirkonna kuurortides, nagu Praia da Rocha, peab arvestama, et randa pääseb küllalt järskude treppide kaudu. Ka Albufeiras on osades kohtades pääs randa treppidest.

Restoranid, baarid, kohvikud
Erinevate söögikohtade valik on lai ning pakub midagi igale maitsele. Esindatud on nii euroopa kui ka aasia köök, ei puudu ka kiirsöögikohad. Lõunasöök on tavaliselt 12.00-15.00 vahel, õhtusöök 19.30-23.00. Pärast tellimuse esitamist tuuakse lauale leib ja kerged suupisted (couvert), nagu sardiinipasteet, kohalik juust, oliivid, vms. Need lisatakse teie arvele hiljem sujuvalt juurde. Reeglina ei hoiatata teid sellest kunagi ette, seetõttu uurige üllatuste vältimiseks suupistete hinda eelnevalt või saatke need lihtsalt tagasi saata.
Odavaim variant söömiseks on lõuna ajal pakutav prato de dia ehk päevamenüü, mille võib kätte saada alates 5 eurost. Suppide ja salatite hinnad on alates 2.50 €, praed alates 5.50 €, õlu alates 1.50 €, kohv alates 0,7 €, koktelid alates 3 €. Üldine hinnatase turismikeskustes on kallim kui Eestis, kuid väljaspool neid leiab ka oluliselt odavamaid söögi- ja joogikohti, mille hinnatase on sama või madalam kui Eestis.

Ööelu
Praia da Rocha ja Albufeira on mõlemad aktiivse ööeluga kuurordid. Mais on ööelu suhteliselt vaiksem, kõrgpunkti saavutab see juuni teises pooles. Praia da Rochas on enamik ajaveetmiskohti koondunud rannaäärsele peatänavale Avenida Tomas Cabreira. Siin asub ka kasiino. Albufeira piirkonnas on kaks peamist ööelukeskust: Albufeira vanalinn ning uuslinnas asuv kuulus baaride tänav The Strip. Viimane on u 2,5 km pikk, ulatudes Montechorost põhjas Praia da Ourani lõunas. Enamik lõbustusasutusi paiknevad piirkonna keskosas Marrachino supermarketi juurde jääva risttee ümbruses. Sissepääsutasu klubidesse on u 7.50-15 €, sisaldades tavaliselt 1 joogi.

Transport
Portugalis on hästi välja arendatud raudtee- ja bussivõrk. Algarves on nii linnadevahelised kui linnasisesed bussiliinid. Bussijaamades on saadaval sõiduplaanid. Bussipilet Praia da Rochast Portimasosse maksab u 1.20 €. Bussipeatus on tähistatud sõnaga paragem.
Marsruutide ja hindade kohta vt lähemalt.
Rongiga saab liikuda nii Algarve suuremate linnade vahel kui sõita teistesse Portugali provintsidesse ja pealinn Lissaboni (Barreiro jaam Tejo jõe lõunakaldal, sealt tuleb praamiga üle jõe sõits, et keskusess pääseda). Ühe suuna pilet olenevalt rongist al. 14€.

Vahemaad

Faro – Albufeira 35 km
Faro - Praia da Rocha 70 km
Praia da Rocha – Albufeira 35 km
Praia da Rocha – Portimao 2,5 km
Praia da Rocha – Silves 12 km
Praia da Rocha-Lagos 16 km
Praia da Rocha – Sagres 40 km
Praia da Rocha – Lissabon 285 km 

tagasi algusesse

KUHU MINNA, MIDA TEHA

tagasi algusesse

INTERNETILINGID
Üldinfo
Üldine Portugali info
Algarve info

tagasi algusesse

LENNUINFO

tagasi algusesse

 

Portugali reisid otselennuga Farosse!

Lähem info ja tellimine Fortest Reisides. 
 
  Küsi pakkumist!
 


Teatame suurima heameelega, et avatakse müük

Portugali reisidele otselennuga Farosse!

Portugal on üks huvitavaim riik Euroopas, kus on suurepärane Vahemere kliima, palju originaalseid vaatamisväärsusi - teid ootavad Lissaboni muuseumid ja Porto veinitehased, omapärased katedraalid ja salapärased lossid ning loomulikult Atlandi ookeani rannik oma kaunite randadega.

Reisid toimuvad reedeti perioodil 11.09-09.10.2020, otselennud Farosse

Esialgne lennuplaan (võib muutuda):
MYX517 TALLINN 06:00 FARO 09:10
MYX518 FARO 10:00 TALLINN 16:40
Lende teenindab SmartLynx.

Näidispakkumised ühele inimesele majutusega kaheses toas:


BE SMART TERRACE ALGARVE 3* RO 676 EUR (25.09.2020)

PESTANA DOM JOAO II 4* BB 947 EUR (18.09.2020)

MGM MUTHU OURA PRAIA HOTEL 4 * RO 832 EUR (02.10.2020)
 
Reisilepingu lisa 1. punkt 4.1, 5.3 ja 5.6. asemel kehtivad varajase tellija soodustusega reisidele alljärgnevad müügitingimused. Varajase tellija soodustusega reiside ostmisel kehtivad koos reisilepinguga sooduspakkumise eritingimused. Palun tutvu nendega kindlasti siin.

Maksetingimused:
- Ettemaks 55 eurot inimese kohta 72 tunni jooksul peale broneeringu vormistamist.
- 20% reisipaketi kogumaksumusest tuleb tasuda varajase tellija soodustuse lõppemiseks, s.o hiljemalt 30.12.2019 (ettemaks 55 eurot inimese kohta arvestatakse 20% sisse).
- 100% reisipaketi kogumaksumusest tuleb tasuda hiljemalt 28 kalendripäeva enne reisi.

Muutmistingimused:
- Muudatused on võimalikud vaid sama broneeringu raames. Sihtkoha muudatust loetakse broneeringu tühistamiseks.
- Кuni 30.12.2019 kell 12:00 on võimalik ühe nime muudatus tasuta, kõik teised muudatused vastavalt muudatuse tegemise hetkel süsteemis oleva hinnaga.
- Peale varajase tellija soodustuse lõppemist s.o peale 30.12.2019 kell 12:00, tühistab nime muudatus, toatüübi muudatus, toitlustuse muudatus, reisijate lisamine/vähendamine broneeringus varajase tellija soodustuse ning broneering arvestatakse ümber muudatuse tegemise hetkel süsteemis oleva hinnaga.
- Reisijate vähendamisel tuleb lisaks süsteemis kehtivale hinnavahele tasuda ka tühistatavate reisijate eest tühistamise tasu vastavalt tühistamistingimustele.
- Hotelli ja/või kuupäevade muudatust on võimalik teha peale varajase tellija soodustuse lõppemist ,s.o peale 30.12.2019 kell 12:00, kuid mitte hiljem kui 28 päeva enne reisi vastavalt muudatuse tegemise hetkel süsteemis oleva hinnaga.
- Juhul kui reisini on jäänud 28 või vähem päeva, on hotelli ja/või kuupäevade muudatus võrdne tühistamisega, millega kaasneb tühistamise tasu 100% reisipaketi kogumaksumusest.

Tühistamistingimused:
- Broneeringu tühistamine trahvivabalt kuni 72 tundi peale broneeringu vormistamist.
- Peale 72 tunni möödumist kuni 30.12.2019 kell 12:00ni broneeringu tühistamisel kaasneb tühistamise tasu 55 eurot inimese kohta (ettemaks).
- Reisipaketi tühistamisel rohkem kui 28 päeva enne reisi kaasneb tühistamise tasu 20% reisipaketi kogumaksumusest.
- Reisipaketi tühistamisel vähem kui 28 päeva enne reisi kaasneb tühistamise tasu 100% reisipaketi kogumaksumusest.

NB! Mõnel hotellil on varajase tellija soodustuse puhul lisaks ka oma eritingimused (nt. Kreeka hotellikett GRECOTEL, hotell DAIOS COVE; Bulgaaria hotellid - LUNA HOTEL, LJULJAK, SLAVEY, GOLDEN LINE APARTMENT jm). Nende hotellide puhul tuleb järgida hotelli eritingimuste makse-, muutmis- ja tühistamistingimusi! Eritingimused on nähtavad hotellikirjelduses.

Käesoleva hinnasoodustusega ei rakendata teisi soodustusi (nt. grupisoodustus jne.). Samas tuletame meelde, kui on reisimas suurem seltskond (vähemalt 8 reisijat), siis palume teil kindlasti saata meile eelnevalt grupipäring hinna ja tubade kinnitamiseks. Varajase tellija soodustusega saab teha broneeringuid niikaua, kuni vastav hind on nähtav broneerimissüsteemis. 30.12.2019 tuleb kõik broneeringud kinnitada kella 12:00ks. 
Kehtivad vastutava reisikorraldaja Tez Touri reisitingimused

Algarve rannik avab Portugali tõelise olemuse

Algarve ja kogu Portugali tõelisest olemusest võib aimu saada mitmel erineval moel: võite avastada kitsaste keskaegsete tänavate ja alleede labürinte; nautida head sööki täiuslikus restoranis; sõlmida uusi tutvusi kirevas ööklubis; jalutada metsas; mängida golfi; proovida purjelauasõitu või püüda päikesekiiri kriitkaljudega ümbritsetud lahesopis. Ükskõik, millist tegevust te eelistate, on puhkusel Algarves paradiisi mekk.

Pikendage suve Portugalis! 

Lisainfo ja broneerimine Fortest Reisidest.

Küsi pakkumist!

Kujutage ette suve ja kõige muretumat puhkust, rahulikku merd ja liivaranda, hõrgutavat sööki ja päevitunud puhkajaid. Smaragdroheline vesi, valge liiv, heleroheline rohi, selge sinine taevas ja maaliline rannik. See on Algarve. Kui olete seda paika kord oma silmaga näinud, ei teki teil enam mingit küsimust, miks see Lõuna-Portugali piirkond on armastatud nii paljude puhkajate poolt üle kogu maailma.

Faro linn jaotab Algarve rannajoone kaheks selgestieristatavaks osaks. Lääne pool pakub klassikalisi postkaardi-maastikke, sealhulgas fantastiliste kaljurahnude vahele peituvaid lahesoppe. Rannikuala kõige eksootilisem osa jääb Lagose, Armacao de Pera ja Albufeira kuurortide alale, hõlmates ka ajaloolise linna Sagresi neeme. Lääne osa ilmestavad pigem kaljud kui liiv, kuid piirkonna metsikute randade ilu on võrreldamatu. Farost ida pool moodustavad rannikulähedased, lummavad saared katkematu ahela. Ida pool on vähem turiste ja rohkem ruumi autentse Portugali õhustiku tunnetamise jaoks ning ka veespordiga tegelemiseks.

Algarve sisemaa-aladel võib kohata taaskord teistsuguseid maastikke – igal kevadel õieilu pakkuvate viljapuuaedade ja mandlipuuhiitega vürtsitatud viljakaid tasandikke. Ookeanist veelgi kaugemale sisemaale jäävaid alasid iseloomustavad künkad ja poolt Algarve geograafilisest territooriumist hõlmavate korgipuudega kaetud mäed.

Puhkus Algarves täiendab teie ajalooliste teadmiste pagasit ja on täis ainulaadseid avastusi. Iga reis on nagu teekond minevikku, täis rikkalikku ja mitmekesist kultuuripärandit.

Algarve ja kogu Portugali tõelisest olemusest võib aimu saada mitmel erineval moel. Võite avastada kitsaste keskaegsete tänavate ja alleede labürinte; nautida head sööki täiuslikus restoranis; sõlmida uusi tutvusi kirevas ööklubis; jalutada metsas; mängida golfi; proovida purjelauasõitu või püüda päikesekiiri kaljualuses lahesopis. Ükskõik, millist tegevust te eelistate, on puhkusel Algarves paradiisi mekk. 

Algarve, Portugal

Euroopa mandriosa kõige läänepoolsem riik Lai valik kuurorte ja hotelle Palju võimalusi aktiivseks puhkuseseks Maalilised kriitkaljud ja lahesopid Omapärased vaatamisväärsused Smaragdroheline ookeanivesi Valged liivarannad
Fortest Reiside reisiuudised ja sooduspakkumised Sinu e-mailile
Uudiskirjast saate loobuda siin
Eurokalkulaator!

Sisestage hind eurodes:

1 eek=0.0639 euro