Kuuba

Küsi pakkumist siit

 

Miks Kuuba?
Riigiinfo
Internetilingid
Kasulik teada
Lennuinfo


MIKS KUUBA?

 

* Salsa, rumm, nostalgia, eksootika!
* Nii kauge reisi kohta hea hinna ja kvaliteedisuhe
* Eestikeelne reisijuht
* Odavad sigarid ja rumm
* Aastaringselt soe kliima
* Varadero lumivalge peene liivaga paradiisirannad
* Eksootiline koloniaalarhitektuur
* Kuubalaste muretu meel ja tuline süda
* Väga ilus ookeanipõhi

Mis võib häirida?
* Sotsialistlik totalitarism segamini anarhismiga
* Turistide jaoks on hinnad kallimad kui kohalike jaoks
* Üldine vaesus võib mõjuda ahistavalt
* Taskuvargad

Kuuba on tõeline Kariibi mere pärl. Fantastiline loodus, eksootika, rumm, salsarütmid ja maailma parimad sigarid. Lisaks veel põnevad ekskursioonid - kogu virrvarr jätab mälestustes sügava jälje ilmselt ka paljunäinud reisijatele.

Jah, Kuubal valitseb seni sotsialism ning klaas- ja metallkarkassile ehitatud ärikeskuseid sealt ei leia. Ja kas on vajagi. Kogu natuke kasimata koloniaalarhitektuuris ning kohalike avatud ja sõbralikus olekus on midagi sellist, mis paneb arvama: "Jumal tänatud, et Kuuba on jäänud selliseks nagu ta on!" Saar on säilitanud oma eripära ja identiteedi.

Kas kohalikud on õnnelikud või ei? Raske vastata, sest see oleneb paljudest aspektidest. Vaesust on küll ja küll, kuid kuubalaste rõõmus ja helge olemus ei lase sel välja paista. Kliima on aastaringselt soe, puuviljad valmivad kogu aeg, rummi jätkub, fiesta lõpeb, siesta algab - kuubalaste kulgev elurütm jätab piisavalt aega nautimisele. Ning selles kliimas polegi palju vaja. Kuubalane teenib vähe, kuid oskab selle piskuga toime tulla.

Kuuba majanduslik olukord on hakanud siiski paranema. Mis sellest, et SAT TV ja Internet on siiski vaid veel väliskapitalil töötavate ettevõtete ja turistide pärusmaa. Tavakuubalasele on need pea kättesaamatud. Samas aga arveldatakse kõike asju juba dollarites ning rahvuslik peeso kuulub ilmselt varsti juba muuseumi. Peeso eest saab välja lunastada vaid riigi poolt igale elanikule määratud toiduratsiooni. Kõik muu, kvaliteetsem kaup, tuleb lunastada dollarite eest. Turistile on see üsna mugav - tülikas rahavahetamine jääb ära. Samas on aga Kuuba dollarite teenimise peale välja läinud ning see on põhjus, miks Kuubat enam odavaks maaks ei peeta. Kuigi hinnatase on natuke madalam kui Lõuna-Euroopa kuurortides.

Kuuba hämmastab igal sammul. Lagunenud Batista-aegsete majade kõrval on korralikult renoveeritud ehitised, mille arhitektuur on lausa imestamisväärt. Siinsamas sõidab mööda moodne auto, siinsamas venib tossutades järgi 50.- ndatest pärinev Buick. Siinsamas sõidab konditsioneeritud moodne linnadevaheline buss, siinsamas sõidab mööda "külabuss", mis tähendab seda, et vana ZIL-i kasti on topitud rahvast niipalju kui mahub. Teel Varaderosse jäävad silma trööstitud naftaväljad. Seejärel rabab silma aga palmiorg, mis on kirjeldamatult kaunis. Kuuba - see on ajamasinareis minevikku, sest kohati tundub, eriti vanu USA autosid vaadates, et sellist pilti ei tohiks enam olemas olla. Aga on.

Nüüd on siis ka see aeg käes, mil revolutsiooni hakatakse rahaks tegema. Ernesto Che Quevara pildiga särgid ja revolutsionäärimütsid on kuum kaup. Fideli biograafiat müüakse igas suveniiriletis. Kõik see on tulnud alles viimastel aastatel, sest Kuuba hakkas majandust avama 93. aastal. Siis sai alguse ka Kuuba turismibuum. Ja õigustatult on Kuuba turism Kariibi regioonis jõudsalt kasvanud. Sel maal on, mida vaadata. Ning 26. km pikkusel Varadero valgel liivarannal kuningpalmi all lesides ning värsket Pina Coladat rüübates tundub, et elult polegi rohkem midagi tahta. tagasi algusesse

RIIGIINFO

Elanikkond: 11 milj. inimest, peamiselt hispaanlastest sisserändajate ja aafriklastest orjade järeltulijad (60% hispaania päritolu, 22% mulatid, 11% aafriklased, 1% hiinlased)
Pealinn: Havanna (üle 2 milj. elaniku). Suuremad linnad Santiago de Cuba (359 000) ja Camaguey (261 000);
Usundid: 47% katoliiklased, 4% protestandid, 2% santeria
Riigikeel: hispaania
Kliima: Troopiline, passaatidega. Aasta keskmine temperatuur on +26 C. Valitseb praktiliselt kaks aastaaega: vihmaperiood (maist augustini) ja kuiv periood (septembrist aprillini). Aasta keskmine veetemperatuur on +26,2. Jaanuari, veebruari ja märtsi keskmine õhutemperatuur on 25 kraadi. Merevesi 23 kraadi. Õhuniiskus on suhteliselt suur.
Rahaühik: Kuuba peeso, 1 peeso = 100 sentaabot.
Peamised vaatamisväärsused Havannas: Iidsed kindlused Castillo del Morro ja Castillo de la Punta Havannas, sealsamas asub ka vana Havanna arhitektuurimälestis - Prado puiestee; Kaunite kunstide palee; Kirjaoskamatusega võitlemise muuseum; Havanna linnamuuseum; Ernst Hemingway maja-muuseum; Guanabacca Ajaloomuuseum.
Ajavahe: Kuubal on kell 7 tundi meie ajast taga.
Viisa: Eestis vormistatakse turistikaart (750 EEK, lisatasu eest) pass peab kehtima 6 kuud pärast reisi lõppu. Sama kehtib ka punase ja halli passi kohta. Hoidke turistikaart alati passi vahel!
Elekter: 220 v (kohati võib olla 110 v !!!) Pistiku harud on kitsamad. Adaptereid saab laenutada hotellist.
Telefon: GSM roamingut Eesti mobiilside operaatoritel Kuubal pole. Saab kasutada hotellitelefone (kallis). Soovitav kasutada taksofonikaarte ning jätta kodustele oma hotelli telefoninumber. Taksofonikaardid maksavad 10-25 USD ning neid saab osta suveniiripoodidest, postkontoritest ja hotellidest. Rahvusvahelised automaadid on sinist värvi. NB! Proovida tuleb vahel suhteliselt kaua kuni ühenduse saamine õnnestub. 10 USD kaardiga saab Eesti kõnet võttes rääkida umbes 3-4 minutit.
Tervis: Soovitame juua vaid pudelivett. Kohustuslike vaktsineerimisi pole. Kaasa tuleks võtta tabletid nii kõhukinnisuse kui ka -lahtisuse vastu. Kuna tegemist on troopiliselt niiske kliimaga, on soovitav kaasa võtta sääsetõrje vahendid.

tagasi algusesse

LINGID:

http://www.cubatravel.com/
http://www.cubanculture.com/
www.cubaweb.cu/

www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/cu.html/

http://www.cuba.com/

 

tagasi algusesse


KASULIK TEADA:

Pagas registreeritakse Tallinnas välja kuni Havannani! Pange käsipagasisse kõik, mida arvate nendel pikkadel lennureisidel vaja minevat. Kuubale lendame Air France i liinilendudega. Lennumarsruut:
Tallinn-Helsingi-Pariis-Havanna.
Havannasse jõuate kohaliku aja järgi õhtul. Piirikontrollis tuleb ulatada pass ning Kuuba turistikaart. NB! Passikontroll võib olla suhtelistelt aeglane. Transfeer Riviera hotelli kestab umbes 30 min.
NB! Tagasilennul tuleb peale check-in'i läbimist maksta SULARAHAS 25 peesot lennujaamaksu spetsiaalsesse kassasse!
Varustage oma pagas nimelipikutega, kus on teie andmed.
Kuubas liikuda on suhteliselt turvaline ning kohalikud on väga sõbralikud, kuigi paljud ei räägi inglise keelt. Hoiduge aga nendest, kes spetsiaalselt turistidele end ligi pressivad ja mingeid teenuseid pakuvad (kasvõi giidi teenused). Hoiduge suhtlemast kupeldajate, prostituutide ja narkodiileritega. Tegemist võib olla politsei salaoperatsiooniga.
Hoidke oma asjadel silm peal. Sarnaselt teistele hispaania kultuuriga maadele, tegutsevad Kuubal taskuvargad. Väärtasjad, suuremad summad ja pass on soovitav jätta seifi.
Hoiduge poliitilistest kommentaaridest, seda eriti suheldes kohalikega. Poliitilise olukorra kommenteerimist ei peeta heaks tooniks. Samuti ei räägita avalikult halvasti Castrost. Hoiduge omavahel poliitiliselt olukorrast rääkides kasutamast rahvusvahelisi sõnu ja loomulikult nimesid. Arvestage, et Fidel Castro, Ernesto Che Guevara ja revolutsioon on kuubalastele rahvuslik uhkus.
Kuuba rahaühik on peeso. 1 USD on 2,34 peesot (CUP), kuid kõik ostud saab sooritatud dollarite eest. Varaderos on võimalik osta üksikutes kohtades ka eurode eest. Mujal neid ei aktsepteerita. Kaasa tuleks vahetada ikkagi dollarid. Krediitkaardiga saab maksta hotellides. Kasutusel oli kolm erinevad raha: peeso, konventeeritav peeso ja dollar - aga kõike raha kutsutakse peesodeks. Olge tähelepanelik ja täpsustage alati, millises "peesos" teile hind öeldakse.
NB! Seoses USD käibelt eemaldamisega tuleb raha vahetada kohalikuks konventeeritavaks peesoks. 1 peeso võrdub ühe USD. USD vahetamisel peesoks võetakse 10 % komisjoni. Eurode vahetamine ilma komisjonita. Seega soovitame kaasa võtta eurosid.
Vahemaad:
Havanna - lennujaam 15 km
Havanna - Varadero 150 km
Varadero - Trinidad 250 km
Trinidad - Havanna 350 km
Havanna - Vinjales 200 km
Havanna - Pinar de Rio 162 km
Takso ja ühistransport. Riiklikud taksod on litsenseeritud ja neil on ka õigus välismaalasi vedada. Need on ka varustatud taksomeetritega. Kilomeeter maksab keskmiselt 1 peeso. Riigitaksode kõrval tegutseb keeldudest hoolimata hulk piraattaksosid, kes üritavad turistidelt maksimaalset hinda välja pigistada.
Ringi liiguvad ka "colectivod" ehk meie mõistes marsruuttaksod, kus pilet maksab keskmiselt 10 peesot, kuid neil pole õigust turiste teenindada. Collectivod on tavaliselt 50-ndatest aastatest Cadillacid jt. USA uunikumid.
Eksootiline on kasutada ka kolmerattalist "kookostaksot", mis on kollane, ümara kujuga, ning mahutab 2 inimest. "Kookose" kilomeeter maksab 1 peeso.
Kuubalased ise kasutavad liikumiseks hääletamist. Sinise ja punase numbriga riigile kuuluvad autod on kohustatud hääletajaid peale võtma.
Turistile on mugavam sõita liinibussidega, mis kannavad "Viazuli" kaubamärki ning liiguvad kõikide suuremate keskuste vahel.
Autorent on suhteliselt kallis, ületades isegi Euroopa hindu. Hinnad algavad keskmiselt 190 dollarist kolmeks päevaks. Deposiidiks kas krediitkaart või 200 USD. Teed on suhteliselt heas korras. Kiirusepiirangud on samad, mis Eestis. Politsei tavaliselt kontrollib hoopis "hääleautode" täituvust.
Ööelu on Varaderos väga elav. Kasiinodest ja kabareedest kuni rannal asuvate vabaõhusalsaklubideni välja. Klubid tulevad ja lähevad, seepärast on suuremad hotellid varustatud voldikutega, mis on tasuta ja kus on saadaval kõige uuem info. On ka "all inclusive" ööklubisid, kus sissepääs maksab 10 USD, kuid sisaldab piiramatus koguses kohalikku rummi kogu ööks. Leiab nii tüüpilisi diskoklubisid kui elava muusikaga salsapaiku. Sissepääsuhinnad on keskmiselt 5 - 20 USD.
Sisseostud. Kohalikes väikepoodides käibib samuti kuuba peeso, kuid kaubavalik on kesine - igapäevatarbed on defitsiit. Turistide jaoks on valuutakauplused, mis meenutavad väikesi supermarketeid ning kus on suurem kaubavalik. Tänavatel on müügil hea kvaliteediga huvitavad t-särgid ning afroameerika käsitöö. Afroameerika stiilis käsitsi valmistatud särgid on odavad ja eksootilised. Kuuba sigarid ja rumm on pea kohustus kõikidele turistidele. Siiski: mida uhkemas piirkonnas pood, seda kallim. Sigarid on kõige kallimad loomulikult hotellipoodides. Soovitame osta neid ekskursioonidel, kus on ette nähtud vastavad peatused. Althõlma sigareid ostes võib saada küll odava hinna, ega ehtsus võib olla kaheldav. Tuntumad sigarimargid on Cohiba, Monte Cristo, Romeo & Julia. Ka odavamad "reasigarillod" on kvaliteetsed. Rummidest on kõige tuntum Havana Club.
Hinnanäited: pudel 7 aastast Havana Clubi 10 peesot; 20 tk karp sigareid 40-50 peesot; suur karp kvaliteetsigareid 130-140 peesot.
Praed 5-18 peesot, 1,5 l pudel vett poes 0,8-2 peesot, 0,3 purk kuuba õlut "Cristal" 1 peesot, õlu baaris 1,5 peesot; rahvuskokteil rummiga "Mojito" 2,5-5 peesot, särgid 20-30 peesot.
Sukeldumine. Kuuba laguunide ilu on vaimustanud paljusid. Snorkeldamine on elamus kogu eluks. Võimalik on laenutada ka sukeldumisvarustust (PADI litsents nõutav). Lähimat infor saate sukeldumisklubist "Barracuda." Varaderost korraldatakse ka paatidega sukeldumisretki kaunitesse laguunidesse. Sukeldumisretki on võimalik tellida meie esindaja kaudu kohapeal.

tagasi algusesse

LENNUINFO
Lennuaegades võib esineda muudatusi. Palume lennuajad kindlasti reisi väljumiseelsel nädalal reisibüroost üle kontrollida!
Havannase jõuame sama kuupäeva sees, kui Tallinnast väljalend. Põhjuseks on 7 tunniline ajavahe Eestiga (kell tuleb keerata tagasi).

tagasi algusesse
Fortest Reiside reisiuudised ja sooduspakkumised Sinu e-mailile
Uudiskirjast saate loobuda siin
Eurokalkulaator!

Sisestage hind eurodes:

1 eek=0.0639 euro